Onur-Sat  Forum Onur-Sat  Forum

Geri git   Onur-Sat Forum > PC BÖLÜMÜ - PROGRAMLAR > PC HAKKINDA ARADIKLARINIZ > Resimli Görsel Anlatımlar

Vidotv.com
Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-09-2009, 18:14   #1
AKTUĞ
Onur-Sat Forum Üyesi
 
AKTUĞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10-07-2008
Nerden: C\:Windows
Mesajlar: 1.449
ݝtibar Gücü: 45
AKTUĞ Onur-Sat Forum Üyesi
Standart Bilgisayarda hangi donanımlar bulunur?tanıyalım

BİLGİSAYARDA HANGİ DONANIMLAR BULUNUR?TANIYALIMBİLGİSAYARDA HANGİ DONANIMLAR BULUNUR?TANIYALIM

Bilgisayarda gözle görülebilen, içinde ve dışında bulunan parçaların tümüne donanım adı verilir. Başka bir ifade ile donanım; bilgisayarda bulunan elektronik ve mekanik parçaların tümüdür. Bilgisayarda tüm işlemleri gerçekleştiren altı ana birim vardır. Bu birimler sırası ile şu şekildedir:
DONANIM
Bilgisayarda gözle görülebilen, içinde ve dışında bulunan parçaların tümüne donanım adı verilir. Başka bir ifade ile donanım; bilgisayarda bulunan elektronik ve mekanik parçaların tümüdür. Bilgisayarda tüm işlemleri gerçekleştiren altı ana birim vardır. Bu birimler sırası ile şu şekildedir:
GİRİŞ BİRİMİ
Bilgisayar veri girişini sağlayan birimlere, giriş birimi (input device)adı verilir. Bu birimler,diş ortamdan bilgisayarın dış ortamına veri veya komut aktarılmasını sağlar. En yaygın olarak kullanılan giriş birimi klavye ve mouse’dur (Fare).
MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ (CPU)

Merkezi işlem birimi (CPU - Central Processing Unit), bilgisayarın en önemli parçasıdır. Bilgisayar üzerinde yapılan tüm işlemler, bu birim tarafından gerçekleştirilir ve denetlenir. Bu birimler genel olarak şu şekilde incelenebilir:
Aritmetik ve Mantık Birimi
Bilgisayara verilen matematiksel ve karşılaştırma işlemleri bu birim tarafından yapılır.
Kontrol Birimi
Bilgisayarda yapılan tüm işlemleri kontrol eder. Giriş ve çıkış birimlerinin denetimini, bellek ile ilgili işlemleri, komutların yorumlanmasını ve bilgisayarın bir bütün olarak çalışmasını sağlar.Bellek Birimi (Hafıza-Memory)

Programların üzerine yüklenip çalıştırıldığı, tüm işlemlerin yapıldığı ve bilgilerin geçici olarak saklandığı yere bellek birimi denir. Bilgisayar kapandığı anda bellekte bulunan bilgiler kaybolur. Bellek kapasitesi bilgisayarlarda farklılıklar gösterir. Bilgisayarlarda genel olarak iki çeşit bellek türü vardır.
Rom Bellek (Read Only Memory)
Bu bellekteki bilgiler silinmez, değiştirilemez, sadece okunabilir. Bilgisayar üreticisi firmalar tarafından bu belleğe bilgiler önceden yerleştirilir. Burada, bilgisayarın açılışı ile ilgili kodlar bulunur. Bilgisayar, ilk açıldığında bu bellekteki bilgilere göre işlemlere başlar.
Ram Bellek (Random Access Memory)
Bilgisayardaki tüm verilerin, işletim sisteminin ve programların çalıştırıldığı yerdir. Bilgisayar kullananlar, tüm işlemlerini bu bellek üzerinde gerçekleştirirler. Bu belleğe ana bellek adi verilir.
Bilgisayarda çalıştırılacak program, bellek kapasitesinden büyükse, program çalıştırılamaz. Örneğin; bir yazı defterinin 100 sayfa olduğunu kabul edelim. Her sayfaya 40 satır ve bir satıra da 60 karakter yazabilirsek; defterin bir sayfasına 60x40= 2400 karakter yazılabilir. Bir sayfaya 2400 karakter yazabildiğimize göre 100 sayfalık bir deftere 100x2400=240.000 karakter yazabiliriz. 640 KB’lik ana belleğe sahip bilgisayara, aynı anda yaklaşık 3 defter dolusu yazı girilebilir. Bilgisayarda yer alan bellek bölümlerinin kapasitelerine göre ifade edilişi aşağıdaki şekildedir:
Bellek Bölümü Kapasite Değeri (KB)
Ana Bellek (Base Memory) 0 - 640
Uzatılmış Bellek (Extended Memory) 641 - 1024
Genişletilmiş Bellek (Expanded Memory) 1025’ten yukarısı
ÇIKIŞ BİRİMİ
Bilgisayarın iç ortamında işlenmiş verileri dış ortama aktarmayı sağlayan birimlere, çıkış birimi (Output device) adı verilir. En çok kullanılan çıkış birimleri, ekran ve yazıcıdır. Bazı çıkış birimleri, hem giriş hem de çıkış ünitesi olarak kullanılır. Örneğin; disk veya disket içine bilgi yazdırıldığında çıkış birimi, içerisinden bilgi alındığında ise giriş birimi olarak kabul edilir. Bilgisayarın giriş ve çıkış birimlerinden bazıları şunlardır:

YAN ÜNİTE GİRİŞ BİRİMİ ÇIKIŞ BİRİMİ


Klavye -Ekran - Yazıcı -Çizici - Optik Okuyucu - Mouse - CD - Disket -Sabit Disk - Kartuş - Optik Disk- Tarayıcı scanner) -Modem
DEPOLAMA BİRİMLERİ (YARDIMCI BELLEK)
Ana bellekte bulunan program veya veriler, bilgisayar kapatıldığı zaman veya ani elektrik kesilmesinde silinir. Bu nedenle, sonradan kullanılabilmeleri için verilerin saklanmasına ihtiyaç duyulur. Bu amaçla bilgisayarda yardımcı bellek birimleri kullanılır. Yardımcı bellek birimleri, programların veya verilerin depolandığı manyetik ortamlardır. Yaygın olarak kullanılan yardımcı bellek birimleri; disk, disket veya Cd-rom’lardır.
BİLGİSAYARIN ANA VE EK DONANIMLARI
KLAVYE (KEYBOARD)

Üzerinde harf, rakam ve sembolleri içeren tuşları bulunduran ve bunlara basıldığında ekrana görüntüleyecek, bilgisayara veri ve komut girişini sağlayan birime klavye adı verilir. Klavye, tuşlarının diziliş sırasına göre üç tür olabilmektedir.
Q KLAVYE: İngiliz klavyesi olarak da adlandırılır. Q harfi, klavyenin sol başında yer alır.
F KLAVYE: Türkçe klavye olarak da adlandırılır. Bu klavyede harf dizilişi, daktilolardaki gibidir.
Q TÜRKÇE KLAVYE: Q klavyede Türkçe Ö, Ç, Ş, I, G, Ü harfleri, sağ tarafa yerleştirilmiştir.
FARE (MOUSE)
Mouse (fare), klavyeden farklı olarak sadece komut girişinde kullanılır. Bilgisayar ortamında kullanılabilmesi için çalışan programın, mouse kullanımına uygun şekilde yazılmış olması gerekir. Mouse altında yer alan bilye, mouse göstergesinin ekranda istenilen yere hareket etmesini sağlar. Mouse, üzerinde yer alan tuşlardan genellikle sol taraftaki kullanılır. Mouse, avuç içinde tutularak bilekten hareket ettirilerek kullanılır.
DİSKET SÜRÜCÜLER (FLOPPY DRİVERS)

Disketlerin takıldığı, disket üzerinde yazma ve okuma işlemlerinin gerçekleştirildiği elektronik ve mekanik parçalardan oluşmuş birimdir. Sürücü sayısı, isteğe bağlı olarak değişebilmektedir. Sürücüye takılan diskete göre farklılık gösterir. Yaygın olarak kullanılan iki sürücü çeşidi vardır.
3.5 Disket Sürücü: 3.5 inçlik disketlerin takılabildiği sürücülerdir.
3.25 Disket Sürücü: 5.25 inçlik disketlerin takılabildiği sürücülerdir. Bu sürücüler 3.5 inçlik disket sürücülerinin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte, kullanımdan kalkmıştır.Disket (Floppy Drive)

Disket; üzerine bilgi yazılabilen manyetik ortamlardır. Bilgisayardaki verilerin bir başka bilgisayara taşınması veya yedeğinin alınması amacıyla kullanılır. Disketlerin bilgi depolama kapasitesi sınırlıdır. Diskete bilgi yazılabilir, yazılmış bilgiler silinebilir, geri alınabilir ve bilgiler üzerinde gerekli değişiklikler yapılabilir. Disketler üzerinde çalışma, sabit diske göre çok yavaştır. Yine sabit disklere göre depolama kapasiteleri düşüktür. Diskette bulunan bilgiler, kullanıcı tarafından silinmediği veya koruma yöntemlerine uyulduğu sürece kaybolmazlar. Disketler, sürücülerde olduğu gibi inç cinsinden iki boyutta incelenebilir.
5.25 İnç Disketler: Bu disketler, 5.25 inçlik disket sürücülere takılır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmadığı gibi kapasiteleri de düşüktür. Bu disketlerin dış yüzeyi yumuşak bir malzeme ile kaplı olduğundan kolay bükülür ve çabuk bozulurlar.
3.5 İnç Disketler: Bu disketler, 3.5 inçlik disket sürücülere takılır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. 5.25 inçlik disketlerden daha güvenilirdirler. Çünkü disketin dışı, sert plâstikten yapılmış malzeme ile kaplıdır. Bu tür disketin tek veya iki yüzü ayrı ayrı kullanılabilir. Aşağıda disketlerin türleri ve kapasiteleri belirtilmiştir:
3.5 inç Çift Yüzeyli /Normal 720 KB DS-DD
3.5 İnç Çift Yüzeyli/Yüksek Yoğunluklu 1.44 MB DS-HD
Sembollerin anlamları şöyledir:
DD (Double Density): Tek yüzeyli
DS (Double Side): Çift yüzeyli
HD (High Debsity): yüksek yoğunluklu.
DİSK
Diskler, üzerine bilgi depolanabilen manyetik ortamlardır. Disklerin bilgi depolama kapasitesi disketlerden çok fazladır. Diskler, en az 40 Megabyte’tan başlayarak, Gigabyte düzeylerinde bilgi depolayabilirler. Bilgisayar içerisinde (kasası) yer alır ve disketler gibi takılıp çıkarılamaz. Bu nedenle sabit disk, hard disk (fixed disk) olarak da adlandırılır.
CD SÜRÜCÜLER: Bilgisayarda cd’lerin takılması ve kullanılmasını sağlayan yan ünitelerdir. Cd sürücülerin hız özelliğini belirtmek amacıyla 24x,36x gibi ifadeler kullanılır.
EKRAN (MONİTÖR)

Ekran, genel olarak yazım modunda 25 satır, 80 sütından oluşur. Bu ölçüde bir ekrana (25x80) 2000 A harfi yazılabilir. Grafik modda ise ekranlar nokta ile ifade edilir. Bu noktaların her birine, Pixel adı verilir. Nokta sayısı ne kadar fazla olursa, görüntü o kadar net olur. Ekranlar, genellikle üç türdür.
Renkli Ekran: Tüm karakter ve grafikler renkli olarak görüntülenir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Renkli ekran, grafik açısından da diğer ekran türlerinden çok üstündür.
Siyah/Beyaz Ekran: Yeşil üstüne siyah veya siyah üstüne beyaz görüntü veririler. Grafik görüntüleme özellikleri sınırlıdır.
Likid Kristal Ekran: Genellikle taşınabilir (Laptop-Notebook) bilgisayarların ekranıdır. Içerisinde özel bir sıvı bulunan bu ekranlar, hesap makinesi ekranına benzerler.YAZICI (PRİNTER)
Bilgisayarda yer alan bilgilerin kağıda yazdırılmasını sağlayan elektronik ve mekanik parçalardan oluşmuş yan ünitedir. Piyasada birçok tür ve marka yazıcı bulunmaktadır. Karakterleri yazış şekillerine göre aşağıdaki şekilde gruplandırılabilir.
Nokta Vuruşlu (Dot Matrix)Yazıcılar:

Nokta vuruşlu yazıcılar, bir satıra yazdıkları karakter sayısına göre iki gruba ayrılırlar. 80 sütunluk yazıcılar, bir satıra normalde 80 karakter yazarlar. Sıkıştırılmış olarak 132 karakter yazabilirler. 136 sütunluk yazıcılar ise bir satıra normalde 132 karakter yazarlar. Sıkıştırılmış olarak 236 karakter yazabilirler. Bu yazıcılarda, yazma kafasında yer alan iğne (pin) sayısına göre yazım kalitesi değişir. İğne sayısına göre 9 ve 24 olmak üzere iki çeşittir. Nokta vuruşlu yazıcıların hız birimi CPS (Character Per Seconds) ile ifade edilir. Hız birimi saniyede bastığı karakter sayısı ile belirtilir.

Lazer Yazıcılar (Laser Printer):

Nokta vuruşlu yazıcılara göre bu yazıcıların yazım kalitesi ve hızı mükemmeldir. Fotokopi makineleri gibi çalışırlar. Nokta vuruşlu yazıcılar satır satır, lazer yazıcılar ise sayfa sayfa basım yapar. Lazer yazıcıların hız birimi PPM (Page Per Minute) ile ifade edilir. Hız birimi dakikada bastığı sayfa sayısı ile belirtilir.
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar (İnkjet Printer): Karakterleri mürekkep püskürterek yazarlar. Renkli ve grafik basımında diğer yazıcılara göre daha iyi olduğu söylenebilir.


TARAYICI (SCANNER)Tarayıcının çalışması, fotokopi makinesine benzer. Resim, yazı ve harita gibi hazır metinleri bilgisayar ortamına aktarmaya yarar. Tarayıcılarda tarama yoğunluk birimi DPI (Dots Per Inch) ile ifade edilir.


ÇİZİCİ (PLOTTER)Yazıcılar gibi çalışırlar. Ebat olarak yazıcılardan çok büyük ve pahalıdırlar. Genellikle mimarî çizim amaçlı kullanılırlar.


OPTİK OKUYUCUYüzey üzerine optik bir gözle ışık yansıtarak okuma yaparlar. Üniversite seçme sınavı kâğıtlarının ve formlarının okunması işlemi, optik okuyucular ile gerçekleşmektedir.

Konu AKTUĞ tarafından (29-09-2009 Saat 18:35 ) değiştirilmiştir.
AKTUĞ Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-09-2009, 18:15   #2
AKTUĞ
Onur-Sat Forum Üyesi
 
AKTUĞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10-07-2008
Nerden: C\:Windows
Mesajlar: 1.449
ݝtibar Gücü: 45
AKTUĞ Onur-Sat Forum Üyesi
Standart Cevap: Bilgisayarda hangi donanımlar bulunur?tanıyalım

BİLGİSAYARDA HANGİ DONANIMLAR BULUNUR?TANIYALIMdisket sürücülerHarddisk


Harici diskUsb diskCD-ROM ve CD-Writer Sürücüler ve CD’nin Yapısı


[Linkler Sadece Kayitli Üyelerimize Görünmektedir. Üye Olmak Için Tiklayin]


CD-ROM ve CD-Writer Sürücüler
1983 senesinde Philips ve Sony firmalarının Audio CD’lerin genişletilmiş bir versiyonu olarak veri depolayabilme özelliğine sahip CD-ROM diskleri ve CD-ROM sürücü teknolojisini duyurmalarından günümüze kadar optik sürücü teknolojisinde çok büyük gelişmeler yaşandı.
CD-ROM sürücülerin bilgisayarlarda ilk kullanılmaya başlanması 1985 senesine rastlamaktadır. ROM kelimesi, bu sürücülerde kullanılan CD’lere önceden bilgi yazılmışolması ve bu bilginin değiştirilemez olması gerçeğinden ileri gelmektedir. CD-ROM sürücülerde 650MB’lık bilgi saklanabilmektedir. Bu bilgi miktarı, 74 dakikalık dijital ses bilgisine ya da 74 dakikalık VCD formatında film bilgisine karşılık gelmektedir.
İlerleyen yıllarda CD-Writer (CD yazıcı) cihazların ucuzlamasıyla birlikte CD-ROM sürücülerde kullanılmakta olan tek defalık yazılabilen CD-R (CD-Recordable) disklere alternatif olarak yeniden yazılabilir CD’ler olan CD-RW’ler (CD-ReWritable) piyasaya sürüldü. Tek defalık yazılabilir CD-R ve yeniden yazılabilir CD-RW’lerin ucuzlaması buna paralel olarak da CD yazıcı cihazların yaygınlaşmaya başlaması veri yedeklemede CD’lerin kullanımını büyük ölçüde yaygınlaştırdı.
CD-ROM sürücüler ve CD yazıcılar farklı ara birimlerde karşımıza çıkmaktadır. Dahili olanlarda en çok kullanılan ara birim IDE olup, SCSI ara birimine sahip CD yazıcılarda kullanılmaktadır. Harici disk sürücülerde en çok tercih edilen ara birim USB’dir. Ayrıca USB ara biriminin olmadığı dönemlerde dahili optik sürücüleri harici olarak kullanmayı sağlayan ve bilgisayara paralel porttan bağlanan dönüştürücüler de kullanılmıştır.
NOT: Ahead Nero gibi bazı özel CD yazma yazılımları yardımıyla CD’lerin sınır değeri olan 700MB değeri 800MB’ın üzerine çıkartılabilmektedir.

[Linkler Sadece Kayitli Üyelerimize Görünmektedir. Üye Olmak Için Tiklayin]

CD’nin Yapısı
CD ‘Compact Disk’ kelimelerinden gelmektedir. Polikarbonat plastikten üretilmişlerdir. CD’ler yaklaşık 1,2mm kalınlığında olup, polikarbonat malzeme biçimlendirildikten sonra ince bir yansıtıcı alüminyum tabakayla kaplanır (şekil 3.2). Polikarbonat plastik malzeme üzerinde, mikroskobik boyutlarda baloncuk benzeri boşluklar meydana getirilir (şekil 3.3). Ardından alüminyum yapıyı korumak için ince bir arklik katman oluşturulur. CD etiketi bu katman üzerine basılır.

Konu AKTUĞ tarafından (29-09-2009 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.
AKTUĞ Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-09-2009, 18:15   #3
AKTUĞ
Onur-Sat Forum Üyesi
 
AKTUĞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10-07-2008
Nerden: C\:Windows
Mesajlar: 1.449
ݝtibar Gücü: 45
AKTUĞ Onur-Sat Forum Üyesi
Standart Cevap: Bilgisayarda hangi donanımlar bulunur?tanıyalım

BİLGİSAYAR KASASI İÇİNDE BULUNAN AYGITLAR

Bir bilgisayar kasa'sı içinde temel olarak bulunan parçalar ve yaptığı işlevler hakkında ilk konumuzda kısaca açıklama yapalım;

Ana Kart: Üzerinde temel devrelerin bulunduğu karttır. Bütün aygıtlar ve kartlar ana karta bağlıdır.
Merkezi İşlem Birimi (MİB/CPU): Komutların işlenmesi, aritmetik ve mantıksal işlemler yapılır.
Ana Bellek (RAM =Random Access Memory-Rastgele Erişimli Bellek): Verilerin işlendiği ve geçici olarak saklandığı yer.

EDO RAM,
SD RAM
Güç kaynağı: Normal 220 Volt elektriği bilgisayarın kullanacağı volta çevirir.
CD Sürücü, Disket Sürücü ve Disk Sürücü kablolarla ana karta bağlanır.
Genişleme Yuvaları: Ses, video, radyo, tarayıcı, ekran, ethernet kartlarının takıldığı yuvalardır. ISA (8 Bit), VESA (16 Bit) ve PCI (32 bit) olmak üzere üç çeşittir.
Parelel Port (25 iğneli-dişi): Yazıcıların takılması için kullanılır.
Ekran Portu: Monitörü bağlamak için kullanılır.
Fare ve Klavye portu: fare ve klavyeyi bağlamak için kullanılır.
Seri Port (9 ya da 25 iğneli-erkek): Fare, modem, tarayıcıyı bağlamak için kullanılır. COM (comunication) da denir. Genellikle, COM 1 farenin, COM 2 ise fax-modemin bağlanması için kullanılır.

Konu AKTUĞ tarafından (29-09-2009 Saat 18:35 ) değiştirilmiştir.
AKTUĞ Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalıBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.